UA
flowers flowers 2 3

Histeroskopia – na czym polega?

Histeroskopia diagnostyczna jest badaniem polegającym na wprowadzeniu do jamy macicy przez pochwę i szyjkę macicy układu optycznego zwanego histeroskopem.

Badanie to wykorzystywane w diagnostyce i leczeniu stanów patologicznych macicy umożliwia dokładną – pod dużym powiększeniem ocenę jamy macicy, jej kształtu, budowę ujść macicznych jajowodów oraz strukturę błony śluzowej (zabarwienie, grubość, stan naczyń krwionośnych) i zlokalizowanych w jej obrębie nieprawidłowości- polipów, mięśniaków, zrostów wewnątrzmacicznych. Podczas badania dzięki odpowiedniemu instrumentarium można pobrać wycinki tkankowe w obszarów zainteresowania diagnostycznego, lub wykonać drobny zabieg terapeutyczny (usunięcie drobnych polipów, zrostów).

Badanie histeroskopowe wykonywane jest po  ustaleniu wskazań medycznych, dokładnym zebraniu wywiadu dotyczącego aktualnego stanu zdrowia, przeszłości chorobowej i obciążeń rodzinnych, uprzednim badaniu ginekologicznym, ocenie  USG narządów miednicy mniejszej  i wykluczeniu badaniem bakteriologicznym infekcji.  W zależności od przypadku zabieg histeroskopowy  nie wymaga znieczulenia, lub wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Jest to procedura dobrze tolerowana przez pacjentki, o niewielkim ryzyku wystąpienia powikłań (0,1%- 1%) takich jak: uszkodzenie tkanek, krwawienie z narządu płciowego, zakażenie lub zrosty .

Najczęstszymi wskazaniami do wykonania tego zabiegu są:

  • Krwawienia o nieustalonej etiologii.
  • Nieprawidłowe struktury stwierdzane w jamie macicy najczęściej podczas badania USG/HSG.
  • Ocena błony śluzowej jamy macicy.
  • Niemożność zajścia w ciążę i jej donoszenia.
  • Podejrzenie wad macicy.
  • Podejrzenie zrostów wewnątrzmacicznych.

Do najczęstszych przeciwwskazań do zabiegu histeroskopowego należą:

  • Stan zapalny narządów miednicy mniejszej ostry i przewlekły.
  • Krwawienie miesiączkowe lub obfite krwawienie z narządu płciowego.
  • Ciąża lub jej podejrzenie.
  • Druga faza cyklu u kobiet w wieku rozrodczym.

Badanie wykonywane jest na fotelu zabiegowym w pozycji ginekologicznej. Po odpowiednim odkażeniu pola zabiegowego operator wykorzystując sterylne narzędzia i instrumentarium histeroskopowe wprowadza optykę przez pochwę, szyjkę macicy do jamy macicy, wypełniając ją sterylnym płynem fizjologicznym. Cały zabieg trwający od kilku do kilkunastu minut jest wyświetlany na monitorze i nagrywany , tak żeby pacjentka mogła oglądać wnętrze jamy macicy w trakcie badania. Podczas badania pobierany jest pod kontrolą wzroku, przy pomocy specjalnych szczypiec biopsyjnych materiał tkankowy do badania histopatologicznego.

Po zabiegu, pacjentka otrzymuje opis badania wraz z dokumentacją zdjęciową lub na życzenie nagranie wideo z zabiegu na płycie DVD. Zwykle po około 1 godzinie od zabiegu pacjentka może udać się do domu z zaleceniem wypoczynku, unikania kąpieli w gorącej wodzie, współżycia i dźwigania ciężkich przedmiotów w ciągu doby. Wynik badania histopatologicznego zwykle jest gotowy w ciągu 7-10 dni.

W Centrum Zdrowia Medfemina we Wrocławiu histeroskopia wykonywana jest na najnowszej generacji, wysokiej klasy sprzęcie endoskopowym niemieckiej firmy Storz.

Call Now Button