UA
flowers flowers 2 3

Historia z bloku operacyjnego – przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa powstaje w następstwie osłabienia powłok brzucha, spowodowanego m.in. przez otyłość i nadwagę, pracę wymagającą przeciążenia fizycznego i podnoszenia ciężkich przedmiotów, a także przez zaparcia, uporczywy gwałtowny kaszel oraz – zwłaszcza u mężczyzn – wykonywanie treningu ze zbyt dużym obciążeniem np. przy podnoszeniu ciężaru w trakcie martwego ciągu.
W efekcie powstaje przepuklina – stan, w którym narządy wewnętrzne, takie jak jelita, przesuwają się przez otwór w mięśniach brzucha w okolicy pachwiny. Początkowo objawem przepukliny pachwinowej jest guzek lub uwypuklenie w okolicy pachwiny, która może powodować dyskomfort i uczucie przeszkody w obrębie pachwiny. Z czasem jednak dolegliwości bólowe nasilają się, a przepuklina może znacznie się powiększyć.
Z takimi objawami zgłosił się do nas ‍ Pacjent w wieku 66 lat – obecność uwypuklenia w prawej pachwinie oraz dolegliwości bólowe wskazywały na obecność przepukliny, a wykonane badanie ultrasonograficzne potwierdziło to rozpoznanie. Po omówieniu z Pacjentem sposobu leczenia, zakwalifikowano go do operacji metodą Lichtensteina.
Zabieg przeprowadzili nasi specjaliści chirurgii ogólnej – ‍⚕ dr Kacper Szczudlik w asyście ‍⚕ dr Macieja Orzechowskiego. Następnego dnia Pacjent w dobrym samopoczuciu został wypisany celem kontynuowania rekonwalescencji w domowych warunkach.
ℹ A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat przyczyn występowania przepukliny pachwinowej i stosowanych w naszym Szpitalu metodach jej leczenia – zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego w MedfeminaTV: ⤵
Call Now Button