UA
flowers flowers 2 3

Usunięcie tarczycy

Co to jest tarczyca? Na czym polega usunięcie tarczycy ?

Tarczyca to gruczoł dokrewny odpowiedzialny za produkcję hormonów pełniących ważną funkcję w regulowaniu procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. Położony jest na przedniej powierzchni szyi, przylegając do chrząstki tarczowej krtani i tchawicy. Składa się z dwóch płatów (prawego i lewego) połączonych cieśnią. W okolicy tarczycy położone są przytarczyce oraz przebiega nerw krtaniowy wsteczny, unerwiający struny głosowe.

Usunięcie tarczycy polega na częściowym lub całkowitym wycięciu gruczołu tarczowego.

Na czym polega zabieg operacyjny usunięcia tarczycy?

Zabieg polega na wykonaniu kilkucentymetrowego nacięcia w dole szyi, nad wcięciem mostka, przez które usuwany jest gruczoł. Co ważne, rana zszywana jest za pomocą szwów śródskórnych i plastrów tzw. „steri-stripów”. Dzięki temu blizna po usunięciu tarczycy jest prawie niewidoczna.

Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Wykonywany jest z kosmetycznego cięcia na przedniej powierzchni szyi. Długość cięcia dobierana jest indywidualnie w zależności od zaawansowania zmian chorobowych. W ranie pooperacyjnej pozostawiany jest 1 dren, który zazwyczaj usuwa się w 1 lub 2 dobie po operacji.

Wszystkie zabiegi wykonujemy z użyciem neuromonitoringu celem jak najpełniejszej ochrony przed uszkodzeniem nerwu krtaniowego wstecznego.

Kiedy zalecana jest operacja usunięcia tarczycy?

Całkowite usunięcie tarczycy zalecane jest w kilku przypadkach. Główne wskazania do przeprowadzenia zabiegu to:

  • rozpoznanie lub podejrzenie różnego typu złośliwych nowotworów tarczycy
  • powikłana i oporna na leczenie nadczynność tarczycy,
  • powstanie dużego wola tarczycy, które uciska drogi oddechowe,
  • zmiany ogniskowe tarczycy,
  • choroby zapalne tarczycy.

Jak wygląda zabieg usunięcia tarczycy?

Najpierw Państwem zajmuje się specjalista anestezjolog. On zapewni Państwu komfort oraz poprowadzi znieczulenie ogólne. Zabieg usunięcia tarczycy wykonuje się zawsze w znieczuleniu ogólnym, po zaintubowaniu Pacjenta. Po wprowadzeniu do znieczulenia do pracy przystępuje chirurg.

Chirurg operator wykonuje kilkucentymetrowe nacięcie na szyi, nad wcięciem mostka. Następnie wypreparowuje narząd z otaczających tkanek, podwiązując doprowadzające krew naczynia, i go usuwa. Podczas zabiegu zwracamy szczególną uwagę na poozostawienie przytarczyc i ochronę nerwu krtaniowego wstecznego – z tego powodu wszystkie zabiegi usunięcia tarczycy wykonywane są z użyciem neuromonitoringu. O proponowanym zakresie zabiegu (usunięcie całej tarczycy czy tylko jednego płata z cieśnią) będziecie Państwo poinformowani podczas wizyty kwalifikacyjnej. W loży po usuniętej tarczycy pozostawia się dren, który wyprowadza się przez ranę pooperacyjną. Następnie zamyka się ranę pooperacyjną, zeszywając poszczególne piętra tkanek. Skórę zeszywa się szwem śródskórnym i wzmacnia plastrami. Po 3 dniach od zabiegu usuwa się szew podczas wizyty kontrolnej.

Jak wygląda rekonwalescencja po operacji ?

Rekonwalescencja po usunięciu tarczycy przebiega dość szybko. Pacjent pozostaje w szpitalu 2-3 dni, podczas których rana jest codziennie opatrywana. Po wypisaniu do domu konieczna jest dalsza pielęgnacja według zaleceń lekarza. W 3 dobie po zabiegu pooperacyjnym usuwamy szew śródskórny.

Nieprzyjemne dolegliwości po usunięciu tarczycy, jak chrypka i ból w okolicach rany zdarzają się dość często. Nie są to jednak groźne symptomy – stanowią naturalną reakcję organizmu. Niepokojące i wymagające konsultacji z lekarzem objawy po całkowitym usunięciu tarczycy to gorączka, wyciek z blizny lub nadmierne zaczerwienienie.

Tuż po zabiegu niewskazany jest nadmierny wysiłek fizyczny.

Call Now Button