UA
flowers flowers 2 3

Usunięcie tarczycy

Operacje tarczycy i przytarczyć z użyciem neuromonitorignu w szpitalu Medfemina we Wrocławiu.

Co to jest tarczyca?

Tarczyca to gruczoł dokrewny odpowiedzialny za produkcję hormonów pełniących ważną funkcję w regulowaniu procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. Gruczoł tarczowy położony jest na przedniej powierzchni szyi, przylegając do chrząstki tarczowej krtani
i tchawicy. Składa się z dwóch płatów (prawego i lewego) połączonych cieśnią. W okolicy tarczycy położone są przytarczyce oraz przebiega nerw krtaniowy wsteczny, unerwiający struny głosowe. Usunięcie tarczycy polega na częściowym lub całkowitym wycięciu gruczołu tarczowego .Całkowite usunięcie tarczycy zalecane jest w kilku przypadkach.

Na czym polega zabieg operacyjny usunięcia tarczycy?

Zabieg polega na wykonaniu kilkucentymetrowego nacięcia w dole szyi, nad wcięciem mostka, przez które usuwany jest gruczoł. Co ważne, rana zszywana jest za pomocą szwów śródskórnych i plastrów tzw. „steri-stripów”. Dzięki temu blizna po usunięciu tarczycy jest prawie niewidoczna.

Zabieg usunięcia tarczycy w szpitalu Medfemina we Wrocławiu odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Wykonywany jest z kosmetycznego cięcia na przedniej powierzchni szyi. Długość cięcia dobierana jest indywidualnie w zależności od zaawansowania zmian chorobowych. W ranie pooperacyjnej pozostawiany jest 1 dren, który zazwyczaj usuwa się w 1 lub 2 dobie po operacji.

Wszystkie zabiegi usunięcia tarczycy wykonujemy z użyciem neuromonitoringu celem jak najpełniejszej ochrony przed uszkodzeniem nerwu krtaniowego wstecznego.

Kiedy zalecana jest operacja usunięcia tarczycy?

Całkowite usunięcie tarczycy zalecane jest w kilku przypadkach. Główne wskazania do przeprowadzenia zabiegu to:

  • rozpoznanie lub podejrzenie różnego typu złośliwych nowotworów tarczycy
  • powikłana i oporna na leczenie nadczynność tarczycy,
  • powstanie dużego wola tarczycy, które uciska drogi oddechowe,
  • zmiany ogniskowe tarczycy,
  • choroby zapalne tarczycy.

Jak wygląda zabieg usunięcia tarczycy?

Najpierw Państwem zajmuje się specjalista anestezjolog. On zapewni Państwu komfort oraz  poprowadzi znieczulenie ogólne. Zabieg usunięcia tarczycy wykonuje się zawsze w znieczuleniu ogólnym, po zaintubowaniu Pacjenta. Po wprowadzeniu do znieczulenia do pracy przystępuje chirurg.

Chirurg operator wykonuje kilkucentymetrowe nacięcie na szyi, nad wcięciem mostka. Następnie wypreparowuje narząd z otaczających tkanek, podwiązując doprowadzające krew naczynia, i go usuwa. Podczas zabiegu zwracamy szczególną uwagę na pozostawienie przytarczyc i ochronę nerwu krtaniowego wstecznego – z tego powodu wszystkie zabiegi usunięcia tarczycy wykonywane są z użyciem neuromonitoringu. O proponowanym zakresie zabiegu (usunięcie całej tarczycy czy tylko jednego płata z cieśnią) będziecie Państwo poinformowani podczas wizyty kwalifikacyjnej. W loży po usuniętej tarczycy pozostawia się dren, który wyprowadza się przez ranę pooperacyjną. Następnie zamyka się ranę pooperacyjną, zeszywając poszczególne piętra tkanek. Skórę zeszywa się szwem śródskórnym i wzmacnia plastrami. Po 3 dniach od zabiegu usuwa się szew podczas wizyty kontrolnej.

Jak wygląda rekonwalescencja po operacji ?

Rekonwalescencja po usunięciu tarczycy przebiega dość szybko. Pacjent pozostaje w szpitalu 2-3 dni, podczas których rana jest codziennie opatrywana. Po wypisaniu do domu konieczna jest dalsza pielęgnacja według zaleceń lekarza. W 3 dobie po zabiegu pooperacyjnym usuwamy szew śródskórny.

Nieprzyjemne dolegliwości po usunięciu tarczycy, jak chrypka i ból w okolicach rany zdarzają się dość często. Nie są to jednak groźne symptomy – stanowią naturalną reakcję organizmu. Niepokojące i wymagające konsultacji z lekarzem objawy po całkowitym usunięciu tarczycy to gorączka, wyciek z blizny lub nadmierne zaczerwienienie.

Tuż po zabiegu niewskazany jest nadmierny wysiłek fizyczny.

Dlaczego należy stosować neuromonitoring podczas operacji tarczycy?

Zabieg usunięcie gruczołu tarczowego wiąże się z ryzykiem uszkodzenia nerwów krtaniowych wstecznych, które przebiegają po obu stronach gruczołu. Nerwy te zasilają ruchowo mięśnie poruszające fałdy (struny) głosowe. Gdy jeden nerw jest uszkodzony to dany fałd (lewy lub prawy) nie porusza się, pacjent męczy się podczas mówienia, głos może chrypić, pacjent może się zakrztusić, zadławić – zaburzenia funkcji zależą od pozycji, w jakiej fałd się zatrzyma. Uszkodzenie obu nerwów krtaniowych to poważna konsekwencja, która może prowadzić do konieczności wykonania tracheotomii u pacjenta, aby się nie udusił.

Użycie neuromonitoringu daje chirurgowi narzędzie badające gdzie nerw przebiega, czy rozgałęzia się, zakrzywia itd. Chirurg specjalnym próbnikiem podającym prąd testuje obecność nerwu w polu operacyjnym. Gdy próbnik jest blisko nerwu to dochodzi do pobudzenia przewodzenia nerwowo-mięśniowego, nerw wzbudza do ruchu drgającego mięsień, co rytmicznie porusza fałd głosowy. W ten sposób drgający fałd na rurce intubacyjnej z naklejoną elektrodą przekazuje sygnał odpowiedzi EMG do aparatu neuromonitoringu wyświetlający na ekranie potencjał EMG oraz powtarzalny sygnał dźwiękowy.

Jest w pracy chirurga posługującego się neuromonitoringiem dużo analogii do pracy sapera – obaj poszukują miejsca wysokiego ryzyka, które należy omijać oraz postępować bez gwałtownych ruchów. W czasie zabiegu chirurg korzysta z próbnika wielokrotnie, zapisując odpowiedzi EMG w aparacie do badania nerwów. Na koniec zabiegu posiada obiektywny dowód, że po usunięciu tarczycy nerw nadal przewodzi i jest sprawny co stanowi bardzo ważną informację dla pacjenta. Raport z potwierdzeniem jest częścią dokumentacji historii choroby pacjenta.

Żródło: https://neuromonitoring.pl

 

 Jeżeli:

  • wyczuwasz guz w obrębie szyi
  • masz chrypkę i utrzymuje się ona mimo leczenia schorzeń dróg oddechowych
  • zaburzenia czynności tarczycy lub rak tarczycy wystąpiły w Twojej rodzinie
  • jesteś w ciąży
  • chorujesz na inne schorzenia autoimmunologiczne
  • występują objawy nadmiaru lub niedoboru hormonów tarczycy ( nadczynność i niedoczynność tarczycy)

Nie zwlekaj – zgłoś się do nas na kompleksową diagnostykę  tarczycy. Choroby tarczycy mogą się objawiać wiecznym zmęczeniem, drażliwością, sennością, brakiem humoru i ciągłym głodem. Nie daj sobie wmówić, że to normalne, bo inni też tak mają. Proste badania krwi mogą znaleźć przyczynę twoich problemów, a my skutecznym leczeniem możemy Ci pomóc!

W Szpitalu Medfemina we Wrocławiu, zabieg przeprowadza doświadczony chirurg:

  • dr Jakub Targowski

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. (71) 333 000 3 lub napisz do nas: szpital@medfemina.pl

Zapraszamy do szpitala Medfemina we Wrocławiu, ul. Borowska 262.

Umów wizytę  online.

 

 

tagi: tarczyca wrocław, operacja tarczycy wrocław, usunięcie tarczycy wrocław, cena usunięcia tarczycy, neuromonitoring wrocław, chirurg wrocław,
Call Now Button