UA
flowers flowers 2 3

Przepuklina pachwinowa – dr Dariusz Houdail i dr Zofia Borowiec

Aktywność fizyczna daje dużo radości, a nasze ciała bardzo ją lubią, czasami jednak pojawiają się nieprzewidziane okoliczności, z którymi może sobie poradzić tylko doświadczony lekarz 👍.

Do Medfeminy zgłosiła się pani bardzo aktywna sportowo, która dość dużo 🚴 ćwiczy. W którymś momencie w lewym dole biodrowym pojawiły się jednak u niej ⚠️ dolegliwości bólowe. Jak się szybko okazało, nie było to zwyczajne przemęczenie.

W USG 🔬 uwidoczniono wrota przepukliny (1,5cm, uwypuklająca się pętla jelita cienkiego), w związku z czym pacjentka została zakwalifikowana do plastyki siatką progrip, a operował 👨‍⚕️ dr Dariusz Houdail w asyście 👩‍⚕️ dr Zofii Borowiec. I to właściwie wszystko. Na drugi dzień pani wyszła do domu 🙂 Gdyby jednak zwlekała dłużej, mogłoby być różnie…

Przepuklina pachwinowa jest:

✅ nieprawidłowym przemieszczeniem narządów jamy brzusznej, poza jej anatomiczne granice
✅ jest najczęstszym typem przepukliny brzusznej
✅ powstaje w następstwie osłabienia tylnej ściany kanału pachwinowego i wpuklenia się do jej wnętrza worka przepuklinowego zawierającego narządy jamy brzusznej

Wyróżniamy 👉 przepukliny wrodzone lub 👉 nabyte, które powstają z wiekiem, często podczas intensywnego wysiłku, kaszlu czy parcia na stolec. Przepuklina powinna być zoperowana w najkrótszym ❗możliwym czasie od jej powstania – w takiej sytuacji uzyskujemy najlepsze efekty terapeutyczne i najmniejsze ryzyko powikłań.

Call Now Button