UA
flowers flowers 2 3

Przepukliny

Przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa to uwypuklenie otrzewnej, czyli błony wyścielającej jamę brzucha od wewnątrz. Zawiera najczęściej sieć, fartuch tłuszczowy swobodnie pokrywający narządy jamy brzusznej, fragmenty lub całe pętle jelitowe, znacznie rzadziej inne narządy, np. pęcherz moczowy. Przepuklina pojawia się w wyniku osłabienia struktur powłok jam ciała . Przypadłość ta dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiet .
Przeczytaj o tym więcej tutaj.


Przepukilna brzuszna

Przepuklina brzuszna to nieprawidłowe przemieszczenie się zawartości jamy brzusznej poza jej anatomiczne ograniczenia przez nabyte lub naturalne otwory w powłokach. Zawartość jamy brzusznej jest utrzymywana przez powłoki brzuszne, w których mocną warstwę stanowią mięśnie i ich rozcięgna.
Przeczytaj o tym więcej tutaj.


Przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa to przemieszczenie się pod skórą elementów jamy brzusznej – głównie otrzewnej i pętli jelita. Najczęściej jest to choroba wrodzona spowodowana nie zrośnięciem się pierścienia pępkowego po urodzeniu przez który w życiu płodowym do ciała dziecka wchodziły naczynia pępowinowe. Przepuklina pępkowa to miękki guz w okolicy pępka, który uwypukla się przy płaczu dziecka.

Przeczytaj o tym więcej tutaj.

Call Now Button