UA
flowers flowers 2 3

Przyczyny ginekomastii

Przyczyna pojawienia się ginekomastii w większości przypadków pozostaje nieznana. Jednakże zawsze należy wykluczyć poważne schorzenia, których ginekomastia może być pierwszym objawem.
Przyczyną wystąpienia ginekomastii prawdziwej mogą być:

  • choroby prowadzące do zwiększonej produkcji estrogenów na przykład guzy jąder, czy przerost kory nadnerczy
  • sytuacje, w których dochodzi do spadku poziomu androgenów i testosteronu na przykład po stosowaniu sterydów anabolicznych lub innych leków, w przypadku marskości wątroby, nadczynności tarczycy, po przebytych operacjach na jądrach lub gruczole krokowym, a także fizjologicznie w okresie andropauzy na skutek starzenia się.

Przyczynami ginekomastii rzekomej mogą być:

  • nadmierna otyłość i niewłaściwe nawyki żywieniowe prowadzące do pojawienia sie poduszek tłuszczu pod otoczkami sutkowymi
  • gwałtowny spadek masy ciała na skutek odchudzania się, powodujący pozostanie nadmiaru skóry z przerośniętą tkanką tłuszczową zlokalizowaną w tkance podskórnej pod otoczkami sutkowymi i pod skórą nad mięśniami piersiowymi.

Sposoby leczenia ginekomastii:

Po określeniu rodzaju ginekomastii, należy wykluczyć poważne choroby, którym towarzyszy ginekomastia, wymagające leczenia farmakologicznego. Po ich wykluczeniu, można zakwalifikować pacjenta do jednego z trzech podstawowych sposobów leczenia:

  • chirurgiczne usunięcie tkanki gruczołowej (metoda najskuteczniejsza i właściwa w przypadku ginekomastii prawdziwej)
  • liposukcja tkanki tłuszczowej zgromadzonej pod otoczkami sutkowymi i nad mięśniami piersiowymi (metoda skuteczna w przypadku ginekomastii rzekomej tzw. lipomastii).
  • połączenie liposukcji tkanki tłuszczowej z chirurgicznym usunięciem tkanki gruczołowej.
Call Now Button