UA
flowers flowers 2 3

Punkcja torbieli piersi

  • Punkcja torbieli piersi wykonywana jest w przypadku, gdy pacjentka zgłasza skargi na wyczuwalną i bolesną torbiel i gdy jesteśmy pewni, że to tylko torbiel jest źródłem bólu, a nie mamy do czynienia z uogólnioną bolesnością i tkliwością całej piersi. Wykonywana jest również z powodów psychologicznych, kiedy pacjentka ma świadomość, że wyczuwalna zmiana w piersi nie jest guzem, a torbielą ale sam fakt wyczuwania takiej zmiany przy każdej kąpieli lub samobadaniu piersi, budzi lęk. Punkcja może być wykonana jedynie gdy w badaniu USG widoczna jest torbiel prosta, a nie taka, która zawiera jakieś elementy wrastające do jej światła lub gdy ma pogrubiałą ścianę. W takich przypadkach wykonywana jest biopsja mammotomiczna celem pobrania wycinków, a wykonanie punkcji, opróżniającej torbiel z płynu, jest poważnym błędem.
  • Z zasady nie wysyła się płynu z torbieli na badanie cytologiczne.
  • Pacjentka musi być świadoma, że torbiele potrafią odnowić się w krótkim czasie po punkcji i że taki zabieg nie gwarantuje w związku z tym trwałego „wyleczenia” z torbieli.
  • Punkcja torbieli mlecznej wykonywana jest metodą cienkoigłową wtedy gdy istnieje ryzyko infekcji torbieli ( jest duża i tkliwa).
  • Punkcja ropnia piersi – również jako cienkoigłowa – wykonywana jest jako zabieg pierwszego wyboru, przed podaniem antybiotyku. Umożliwia ona pobranie materiału na badanie bakteriologiczne.

tagi: punkcja torbieli piersi wrocław, punkcja torbieli piersi wrocław cena, usg piersi wrocław, onkolog wrocław, obuszko zbigniew chirurg, rak piersi wrocław, guzek piersi wrocław, leczenie guzka piersi wrocław

Call Now Button