UA
flowers flowers 2 3

Jak przebiega operacyjne usuwanie endometriozy?

Tak jak endometrioza może występować w formie pojedynczej torbieli albo być wielogniskowym zaawansowanym procesem zajmującym całą miednicę mniejszą, tak samo operacyjne usuwanie endometriozy może być krótkim, 40-minutowym zabiegiem, ale może być też złożoną, kilkugodzinną i wielospecjalistyczną operacją z udziałem urologa, chirurga ogólnego lub angiochirurga.

Sam zabieg operacyjny przebiega zawsze w znieczuleniu ogólnym. Laparoskopowa operacja usuwania endometriozy polega na wykonaniu na skórze brzucha 4 niewielkich otworów, przez które operatorzy wprowadzają narzędzia endoskopowe. Przypominają one długie cienkie pałeczki, na końcu których przymocowane są różne mikro narzędzia – malutkie nożyczki, kleszczyki, pęsety i najważniejsza- kamera ze światłem.

Operator widzi obraz z wnętrza ciała na ekranie w jakości HD, wielokrotnie powiększony i pod różnymi kątami, co pozwala na dokładność i dostęp do wielu miejsc trudnych do oceny podczas zabiegu tradycyjną metodą laparotomii. Stopniowo odsłania kolejne obszary tkanek i precyzyjnie usuwa ogniska endometriozy za pomocą kleszczyków bipolarnych, pęset, mikronożyczek i wielu innych specjalistycznych narzędzi. Po ukończeniu zasadniczej części zabiegu i usunięciu planowanych do resekcji ognisk endometriozy można zastosować nowoczesne preparaty przeciwzrostowe – w naszej placówce dysponujemy zarówno żelami, jak i proszkiem antyadhezyjnym. Po zakończeniu operacji niewielkie nacięcia skóry brzucha w Szpitalu Medfemina zszywamy rozpuszczalnymi szwami, których nie trzeba usuwać, dają świetny efekt estetyczny, a przede wszystkim są bardzo dobrze tolerowane przez tkankę skórną.

Call Now Button