UA
flowers flowers 2 3

Zespół de Quervaina

Zespół de Quervaina, nazywany również „bolesnym kciukiem matki”, objawia się bólem nadgarstka przy nasadzie kciuka. Dolegliwość ta wynika z podrażnienia pochewek ścięgnistych, które otaczają ścięgna mięśni kciuka. Mikrouszkodzenia pojawiają się na skutek nieprawidłowego ślizgu ścięgien podczas powtarzanych ruchów chwytania lub manipulacji, w których jest zaangażowany kciuk. Określenie „kciuk matki” jest używane ze względu na częstotliwość występowania tego schorzenia u matek, które wielokrotnie w ciągu dnia podnoszą i trzymają niemowlę. Aktualnie zespół de Quervaina może występować również u osób, które często piszą duże ilości wiadomości tekstowych za pomocą kciuka.

U większości osób wystarczającym postępowaniem jest czasowe unieruchomienie nadgarstka ortezą, rehabilitacja i przyjmowanie leków przeciwzapalnych. Silne dolegliwości są wskazaniem do podania blokady sterydowej. W rzadkich przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego, który polega na odbarczeniu ścięgien, by ułatwić ich swobodny ślizg w pochewkach.

Zespół de Quervaina polega na mechanicznym podrażnieniu i zapaleniu pochewek ścięgien mięśnia odwodziciela długiego kciuka oraz mięśnia prostownika krótkiego kciuka, których brzuśce znajdują się w dalszej nasadzie kości przedramienia, przechodzą w ścięgna przed nadgarstkiem i kierują się w stronę kciuka. Przyczep końcowy mięśnia odwodziciela długiego kciuka znajduje się na podstawie pierwszej kości śródręcza i kości czworobocznej, natomiast przyczep końcowy mięśnia prostownika krótkiego jest usytuowany na podstawie paliczka bliższego kciuka.

Częsty konflikt tkanek miękkich zachodzi w pierwszym przedziale troczka prostowników, gdzie ścięgna mięśni prostujących i odwodzących kciuk otoczone są pochewkami ułatwiającymi ślizg podczas ruchów kciukiem. Zaburzenie ślizgu ścięgien w pochewkach może wynikać z pogrubienia troczka prostowników, a także z dysproporcji w obwodzie ścięgien pod troczkiem oraz w odcinku bliższym i dalszym względem troczka. Ruchy zmienionego ścięgna w zbyt wąskim kanale prowadzą do podrażnienia i wywołują stan zapalny pochewki ścięgnistej.

Ryzyko wystąpienia zespołu de Quervaina jest większe u osób z układowymi chorobami zapalnymi, gdzie reumatoidalne zapalenie stawów prowadzi do zrostów pozapalnych tkanek miękkich otaczających ścięgna mięśni kciuka, oraz u osób z pourazowymi i zwyrodnieniowymi schorzeniami nadgarstka, gdzie nieprawidłowe zmiany kostne mogą mechanicznie podrażnić pochewki ścięgien nadgarstka i kciuka.

Objawy zespołu de Quervaina

Typowym objawem choroby de Quervaina jest ból kciuka oraz bocznej strony nadgarstka nad pierwszym przedziałem grzbietowym prostowników. Dolegliwości bólowe kciuka i nadgarstka nasilają się podczas chwytania i ruchów manipulacyjnych ręki, a łagodnieją w czasie odpoczynku. Może pojawić się lekki obrzęk oraz tkliwość dotykowa grzbietowej części nasady kciuka. Wystąpienie powyższych objawów powinno skłonić do wizyty u ortopedy, który oceni stan pochewek ścięgien nadgarstka, wykluczy obecność innych patologii oraz zaproponuje odpowiednie leczenie.

Diagnoza choroby de Quervaina

Podczas wizyty lekarz ortopeda przeprowadza szczegółowe wywiady, aby dowiedzieć się o charakterze dolegliwości, rodzaju aktywności pacjenta oraz jego pracy zawodowej, a także o ewentualnych współistniejących chorobach, które mogą przyczynić się do rozwoju choroby de Quervaina. Następnie przeprowadza test Finkelsteina, który może wskazywać na patologię ścięgien mięśni kciuka. Test polega na umieszczeniu kciuka w zaciśniętej dłoni i odchyleniu nadgarstka, co prowadzi do naciągnięcia tkanek miękkich na grzbiecie kciuka. Pozytywny wynik objawia się bólem w okolicy wyrostka rylcowatego kości promieniowej i powyżej, wzdłuż ścięgien mięśni prostujących i odwodzących kciuk. Zawsze należy porównać odczucia z przeciwną stroną.

W Szpitalu Medfemina we Wrocławiu, zabieg przeprowadza doświadczony specjalista ortopedii:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. (71) 333 000 3 lub napisz do nas: szpital@medfemina.pl

Zapraszamy do szpitala Medfemina we Wrocławiu, ul. Borowska 262.

 

tagi: choroba quervaina, ortopeda wrocław, bolesny kciuk

Call Now Button