UA
flowers flowers 2 3

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka

Najczęściej zespołem cieśni nadgarstka dotknięci są pacjenci w średnim wieku, głównie kobiety, stanowiące około 10% kobiet i 5% mężczyzn. W USA rocznie ponad milion osób aktywnych zawodowo wymaga leczenia tego schorzenia. Choroba częściej rozwija się w określonych grupach zawodowych, a ryzyko jej wystąpienia wzrasta przy paleniu tytoniu i spożyciu alkoholu. Objawy to zaburzenia czucia w opuszkach palców oraz osłabienie mięśni odwodzicieli kciuka. Opóźnione leczenie może prowadzić do bólu i zaniku mięśni kciuka. Zespoły cieśni nadgarstka mogą pojawić się po złamaniach kości promieniowej. Choroba często ma charakter przewlekły, związanym z powtarzającym się obciążeniem, trwającym miesiącami lub nawet latami. Zespół cieśni jest częsty u kobiet w ciąży.

Oficjalna nazwa to neuropatia uciskowa nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Choroba dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, związana z pracą, nadmiernym wysiłkiem lub urazem nadgarstka. Może pojawić się po złamaniach kości nadgarstka, przedramienia, a także w wyniku chorób nowotworowych i guzów uciskających nerw w kanale. Często dotyka informatyków, kobiety opiekujące się małymi dziećmi, muzyków, piekarzy, oraz pracowników przenoszących ciężkie przedmioty. Zespół cieśni nadgarstka powoduje dyskomfort w codziennym życiu, utrudniając funkcjonowanie ręki, dlatego ważne jest właściwe leczenie, ponieważ opóźnienia mogą prowadzić do nieodwracalnych skutków i osłabienia mięśni ręki.

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka wynika z ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka, np. przez przerośnięty troczek, zwłóknienia, zwapnienia, blizny pooperacyjne, zapalenia, guzy, gangliony lub złamania kości nadgarstka. Dodatkowo, przyczyną może być nadmiar płynu zapalnego w przypadku chorób reumatoidalnych. Czynniki wywołujące mogą być różnorodne, takie jak przyczyny zapalne, urazowe, reumatoidalne zapalenie stawów, amyloidoza, choroby endokrynologiczne, hemofilia, cukrzyca czy otyłość.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Objawy zespołu cieśni nadgarstka obejmują odczucie drętwienia i mrowienia palców ręki, zwłaszcza od pierwszego do trzeciego, czasem nawet połowy czwartego palca, oraz zaburzenia czucia w opuszkach palców. Parestezje spowodowane zespołem cieśni nadgarstka mogą prowadzić nawet do upuszczania przedmiotów z rąk. Pacjenci często budzą się w nocy i wykonują ruchy, aby pozbyć się drętwienia. Często mają trudności z wykonywaniem podstawowych czynności domowych, takich jak mycie, czesanie, sprzątanie, pranie, otwieranie słoików, podnoszenie ciężarów oraz chwytanie różnych przedmiotów. Zaawansowany zespół cieśni nadgarstka objawia się zanikami mięśni kłębu kciuka, co ma miejsce, gdy zespół trwa bardzo długo.

Diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka

Diagnostyka i rozpoznanie zespołu cieśni nadgarstka opiera się przede wszystkim na badaniu klinicznym przez specjalistę chirurgii ręki lub specjalistę ortopedii. Jest to bardzo ważne badanie, które powinno być przeprowadzone w gabinecie w każdej sytuacji podejrzenia zespołu cieśni nadgarstka. Dodatkowo pomocne są badania takie jak badanie przewodnictwa nerwu pośrodkowego oraz badanie ultrasonograficzne nadgarstka. Pozwalają one potwierdzić rozpoznanie zespołu cieśni i czasami określić dokładną przyczynę choroby.

 

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Opcje leczenia zespołu cieśni nadgarstka obejmują zarówno podejście operacyjne, jak i nieoperacyjne.

  • Leczenie nieoperacyjne często rozpoczyna się od rehabilitacji, ale jest to jedynie tymczasowe rozwiązanie.
  • W przypadkach utrzymujących się dolegliwości, rezultaty rehabilitacji mogą być krótkotrwałe, dlatego zalecanym postępowaniem jest leczenie operacyjne.

Podczas konsultacji lekarz ustala najlepszy sposób leczenia operacyjnego.

W Szpitalu Medfemina we Wrocławiu, zabieg przeprowadza doświadczony specjalista ortopedii:

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. (71) 333 000 3 lub napisz do nas: szpital@medfemina.pl

Zapraszamy do szpitala Medfemina we Wrocławiu, ul. Borowska 262.

 

tagi: zespół cieśni nadgarstka wrocław, cieśń nadgarskta wrocław, ortopeda wrocław, piotr oleszek wrocław

 

Call Now Button