UA
flowers flowers 2 3

Kaszaki

Co to jest kaszak ?

Kaszaki to nienowotworowe małe guzki pod skórą. Mogą pojawić się w dowolnym miejscu na skórze, ale najczęściej występują na głowie, szyi i tułowiu(czasem występują na palcach kończyn dolnych i górnych lub wargach sromowych większych). Kaszak to inaczej torbiel (cysta) skórna łojowa lub zastoinowa. Kaszak często powstaje wskutek zablokowania ujścia mieszka włosowego lub gruczołu skórnego. Złuszczające się komórki naskórka lub uraz prowadzą do zablokowania kanalika wyprowadzającego przez co łój (sebum) gromadzi się wewnątrz tworząc torbiel wypełnioną kaszkowatą półpłynną treścią o charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu, który może być wyczuwalny w momencie naruszenia/nacięcia kaszaka. Czasami zablokowane ujście torbieli jest widoczne w postaci pojedynczego ciemnego punktu na skórze(zdjęcie).

Jak wygląda kaszak ?

To guz znajdujący się pod skórą, z zewnątrz wygląda jak uwypuklenie. Może być twardy lub miękki w dotyku. Wielkość może być różna: od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Łatwo go pomylić z tłuszczakiem. Zwykle ma kolor niezmienionej skóry i jest niebolesny. Niekiedy dochodzi do infekcji kaszaka, wówczas staje się zaczerwieniony, bolesny, a na jego szczycie może pojawić się wyciek ropny.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Kaszaki często są widoczne jako nieestetyczne zgrubienia widoczne pod skórą i to może być wystarczający powód do zgłoszenia się do lekarza. Leczeniem kaszaków zajmują się zwykle chirurdzy ogólni. Jednak to nie względy estetyczne są głównym powodem konieczności usuwania kaszaków, a dość częste infekcje i tworzenie się ropni. Na usunięcie kaszaka najlepiej zgłosić się zanim dojdzie do infekcji. Należy pamiętać o tym, by nigdy nie wyciskać kaszaka i samodzielnie go nie przekłuwać, ponieważ może to wiązać się z rozwojem stanu zapalnego, ponadto jest to postępowanie nieskuteczne, ponieważ treść torbieli jest zbyt gęsta by wycisnąć ją przez małe nakłucie na skórze.

Leczenie kaszaka

Postępowanie różni się w przypadku kaszaków bezobjawowych i tych zainfekowanych.

W przypadku kaszaka zainfekowanego chirurg w miejscowym znieczuleniu wykona nacięcie oraz drenaż torbieli. Otrzymasz także antybiotyk doustnie oraz leki przeciwbólowe. W nasilonym stanie zapalnym, kiedy tkanki są kruche i rozpulchnione usunięcie torbieli w całości zwykle jest niemożliwe. Jeżeli rana się zabliźni i nie dojdzie do ponownego napełnienia torbieli to dalsze postępowanie nie jest konieczne.

Jeżeli torbiel nie jest objęta infekcją zwykle możliwe jest jej usunięcie w całości i przesłanie do badania histologicznego celem ostatecznego potwierdzenia rozpoznania. Zabieg przeprowadzany jest również w miejscowym znieczuleniu i może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Po zakończonym zabiegu rana zostaje zaszyta szwami. Jeżeli gojeniem przebiega prawidłowo szwy można usunąć po 10-14 dniach.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. (71) 333 000 3 lub napisz do nas: szpital@medfemina.pl

Autor: dr Kacper Szczudlik – chirurg ogólny

W szpitalu Medfemina we Wrocławiu zabieg przeprowadza:

 

Umów swoją wizytę  online.

 

 

tagi: chirurg wrocław,  kaszak wrocław, usunięcie kaszaka wrocław, zabiegi abmulatoryjne wrocław

Call Now Button