Czym jest palec młotkowaty?
Palcem młotkowatym określa się schorzenie dotykające małe palce stopy, z wyjątkiem palucha. Polega ono na zagięciu palca w stawie bliższym paliczka, czasem także w stawie międzypaliczkowym, a nawet w obu stawach jednocześnie. To schorzenie może przyjmować postać:
- korekcyjną — palec młotkowaty można ręcznie wyprostować,
- trwałą — przykurcz jest stały, co uniemożliwia wyprostowanie palca.
Przyczyny palca młotkowatego
Powody powstawania palca młotkowatego zazwyczaj są złożone. Choroba ta rozwija się najczęściej u dorosłych, choć czasem może być wrodzona.
Niewłaściwe obuwie jest jednym z głównych czynników sprzyjających pojawieniu się palca młotkowatego. Noszenie zbyt ciasnego obuwia powoduje duże ciśnienie w przodzie stopy. Skutkuje to zgięciem palca, co uszkadza ścięgna i mięśnie, prowadząc do zapalenia i przykurczu.
Dodatkowo, inne schorzenia takie jak paluch koślawy i Bunionette, zwiększają nacisk na stopę w obuwiu.
Inne przyczyny palca młotkowatego to:
- schorzenia neurologiczne,
- spastyczność o różnym pochodzeniu,
- dna moczanowa,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- działanie leków i urazy,
- skurcz mięśnia brzuchatego łydki,
- zbyt długi drugi palec,
- nieleczona deformacja stopy,
- osłabienie mięśni strzałkowych długich i piszczelowych tylnych,
- wady anatomiczne,
- otyłość,
- nadwaga,
- stopy o nadmiernym podbiciu,
- cukrzyca.
Warto też zauważyć, że płeć i wiek mają znaczenie, ponieważ palec młotkowaty częściej występuje u kobiet i osób po 50. roku życia.
Jakie są oznaki palca młotkowatego?
Głównymi symptomami palca młotkowatego są ból, zaczerwienienie i odciski w stawie, który ulega przykurczeniu. To prowadzi do tarcia i podrażnienia skóry przez obuwie. W miarę upływu czasu ruch w stawie staje się ograniczony. Zgięcie palca i odcisk na jego końcu zazwyczaj uniemożliwia noszenie obuwia z zamkniętym noskiem.
Ważne jest, aby nie bagatelizować początkowych objawów, gdy palec jest jeszcze giętki i zmiany są odwracalne. Skonsultowanie się z lekarzem może zapobiec trwałemu usztywnieniu palców.
Jak uniknąć wystąpienia palucha młotkowatego?
Istnieje wiele sposobów, aby zapobiec powstawaniu palucha młotkowatego. W ramach profilaktyki zdrowotnej zaleca się noszenie odpowiednio dużych i szerokich butów, które zapewniają wystarczającą przestrzeń na palce. To oznacza, że noski butów powinny być na tyle szerokie, aby nie uciskać palców, a rozmiar buta najlepiej byłby o pół centymetra większy od najdłuższego palca w stopie.
Ważne jest również leczenie towarzyszących deformacji, takich jak paluch koślawy czy guziczek, znany również jako guz tarczycy. Dla dzieci istotne jest, aby zarówno buty, jak i skarpetki nie były zbyt ciasne.
Na czym polega leczenie?
Pierwszym etapem jest leczenie zachowawcze obejmujące pomoce ortopedyczne i techniczne, których celem jest odciążenie stawów, które uległy zniekształceniu. W sytuacji, gdy nie przyniesie ono spodziewanych rezultatów, konieczna może się okazać operacja.
Operacyjne metody leczenia
W przypadku palców młotkowatych, lekarz może zastosować dwa rodzaje operacji. Dla palców młotkowatych z korekcją, procedura polega na uwolnieniu, przecięciu i wydłużeniu ścięgien, co umożliwia wyprostowanie palca i ustalenie go we właściwej pozycji.
W przypadku trwałego skrócenia mięśni, ortopeda stosuje metodę polegającą na unieruchomieniu zajętego stawu w wyprostowanej, naturalnej pozycji.
Nazywana to jest artrodeza, która polega na unieruchomieniu zajętego stawu. W przypadku tej procedury staw jest usuwany, a następnie stabilizowany drutem. Dzięki temu Twój palec będzie prosty, eliminując konflikty z obuwiem, co umożliwi bezbolesne poruszanie się.
Jednakże pełna mobilność będzie możliwa dopiero po zagojeniu palca. Dlatego przez pewien czas należy unikać długich spacerów i wędrówek. Zamiast tego, zaleca się utrzymywanie stopy uniesionej i odciążonej tak często, jak to możliwe, wspierając tym samym procesy regeneracyjne.
Postępowanie pooperacyjne po takim zabiegu
Pooperacyjna opieka polega na unikaniu obciążania kończyny przez 6-8 tygodni, aż do zagojenia rany i zrostu kostnego w operowanym palcu. Jeśli zastosowano drut stabilizujący do unieruchomienia palca, konieczne jest usunięcie go po około 5-6 tygodniach. Procedura usuwania drutu jest bezbolesna i nie wymaga znieczulenia. Zabieg operacyjny nie wymaga długotrwałego pobytu w szpitalu.
W szpitalu Medfemina we Wrocławiu zabieg przeprowadza doświadczony lekarz ortopeda:
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. (71) 333 000 3 lub napisz do nas: szpital@medfemina.pl