Szpital Medfemina jako pierwszy we Wrocławiu wprowadził do oferty możliwość domowej fototerapii noworodków z żółtaczką. Bez dodatkowej hospitalizacji dziecka i związanego z nim ryzyka, rodzice przy wsparciu naszego neonatologa mogą poradzić sobie z żółtaczką noworodkową w domowym zaciszu.
Co to jest żółtaczka noworodkowa?
Żółtaczka fizjologiczna u noworodków to bardzo częsta przypadłość. Zazwyczaj mija sama, niekiedy jednak trzeba ją leczyć. Pojawia się najczęściej w 2. – 3. dobie życia noworodka. Gdy dziecko jest w łonie mamy, potrzebuje znacznie więcej krwinek czerwonych (erytrocytów) niż po urodzeniu. Po porodzie nadmiar erytrocytów rozpada się. W krótkim czasie powstaje w ten sposób duża ilość bilirubiny (produkt uboczny rozpadu erytrocytów), która powinna zostać wychwycona przez wątrobę, a następnie wydalona przez drogi żółciowe do przewodu pokarmowego. Niedojrzała jeszcze wątroba dziecka nie umie sobie czasami z tym poradzić. Nadmiar bilirubiny krąży w organizmie, przenika do skóry i śluzówek, nadając im charakterystyczną barwę. Jeśli stężenie bilirubiny we krwi nie przekracza określonej normy, lekarze obserwują dziecko i monitorują poziom barwnika. Wskaźnik uznawany za prawidłowy zmienia się w zależności od tego, czy maluch urodził się o czasie, czy przed terminem. Zależy też od jego masy ciała, doby życia, a także ogólnego stanu zdrowia. Żółtaczka fizjologiczna nie jest chorobą, to raczej objaw niedojrzałości wątroby malucha. Dziecko staje się żółte – najpierw na twarzy, potem na tułowiu, a niekiedy także na rączkach i nóżkach. Zażółcone są również białka oczu i śluzówka, zabarwienie ustępuje w odwrotnej kolejności: buzia blednie na końcu. Żółtaczki okresu noworodkowego dzielimy na:
- żółtaczkę fizjologiczną – występuje u zdrowych, donoszonych noworodków (w około 50% przypadków) i u prawie wszystkich wcześniaków. Pojawia się w 2-3 dobie życia i trwa 5-6 dni , ustępując samoistnie.
- żółtaczkę patologiczną – jeśli żółte zabarwienie skóry pojawia się w pierwszej dobie po urodzeniu i/lub żółtaczka przedłuża się powyżej 7-10 dni u noworodków urodzonych o czasie i ponad 3 tygodnie u wcześniaków, mówimy wtedy o żółtaczce patologicznej. Ten rodzaj żółtaczki zawsze wymaga diagnostyki i ustalenia przyczyny, w celu włączenia leczenia przyczynowego. Jest objawem występującym w przebiegu chorób hematologicznych, metabolicznych oraz chorób przewodu pokarmowego i infekcji. Najczęściej pojawia się w przebiegu niedokrwistości hemolitycznej, związanej z konfliktem serologicznym w zakresie układu antygenowego krwi (grupy główne A, B, 0 i czynnik Rh)
- żółtaczkę związaną z karmieniem piersią – dotyczy około 15% noworodków karmionych piersią. Wśród przyczyn wymienia się zbyt późne rozpoczęcie karmienia piersią i/lub rzadkie albo nieefektywne karmienie w pierwszych dobach życia, co jest powodem zmniejszenia wydalania bilirubiny i powoduje podwyższenie jej poziomu we krwi. Występuje zwykle w pierwszym tygodniu życia, ale w pojedynczych przypadkach może przedłużać się nawet do 12 tygodni. Nie wymaga specjalistycznego leczenia. Postępowanie polega na niedopuszczaniu do odwodnienia, które może nasilić objawy żółtaczki. Noworodki te powinny być karmione po prostu częściej. Dodatkowo należy monitorować wagę dziecka, co pozwala kontrolować efektywność karmienia, aby nie dopuścić do spadku masy ciała większej niż 10%.Taki spadek wagi jest dowodem na nieefektywne karmienie. Przyczyną tego może być zbyt mała częstotliwość lub zła technika przystawiania dziecka do piersi.
Jak wygląda leczenie?
W szpitalu Medfemina posiadamy ultranowoczesny bilirubinometr firmy Dräger JM-105 – miernik do nieinwazyjnego sprawdzania poziomu bilirubiny przez skórę bez potrzeby wykonywania nakłuć. Codziennie rano i wieczorem podczas wizyty neonatologicznej lekarz neonatolog sprawdza poziom bilirubiny u noworodka. Przy jakichkolwiek wątpliwościach co do zbyt wysokiego poziomu kontrolujemy go dodatkowo poprzez pobranie krwi u dziecka. Jeżeli poziom bilirubiny u noworodka jest bardzo wysoki lub zbyt szybko się zwiększa, lekarze decydują się na zastosowanie fototerapii. Naświetla się dziecko promieniami ultrafioletowymi (UV), które rozkładają bilirubinę w skórze, co ułatwia i przyspiesza wydalanie jej z moczem.
Żółtaczka pojawiająca się zaledwie kilka dni po porodzie jest często pierwszym trudnym momentem dla rodziców. Skuteczność fototerapii polega bowiem na tym, aby dziecko jak najwięcej czasu spędzało pod lampą do fototerapii. Dlatego w naszym szpitalu posiadamy lampy stacjonarne firmy Dräger photo-therapy 4000. Noworodek może być nimi
naświetlany w inkubatorze oraz w wózeczku pod napromiennikiem pod kontrolą mamy i personelu medycznego. Posiadamy także nowczesne lampy do fototerapii w systemie BilliBed firmy Medela.
Terapia żółtaczki w domu
System BiliBed mieści się w standardowym łóżeczku szpitalnym, dzięki czemu mama może przebywać razem z dzieckiem i obserwować je podczas naświetlania.
Noworodek z hiperbilirubinemią potrzebuje czegoś więcej niż fototerapii – ważne dla niego jest też przebywanie blisko matki. System do fototerapii BilliBed pozwala matkom i dzieciom przebywać razem w dzień i w nocy. Jeżeli istnieje konieczność kontynuowania fototerapii po wyjściu do domu nasz szpital wypożycza system BilliBed do domu. Rodzice dzieci urodzonych w szpitalu Medfemina w 99% korzystają z możliwości domowej fototerapii swoich dzieci. Dzięki temu nie ma potrzeby przedłużonego pobytu nowonarodzonych dzieci w szpitalu. Nie jest on rekomendowany w przypadku dzieci u których występuje tylko żółtaczka, bez innych niepokojących objawów. Dlatego, postępując zgodnie z najnowszymi światowymi standardami szpital Medfemina wprowadził jako pierwszy we Wrocławiu terapię domową.
tagi: żółtaczka noworodkowa leczenie Wrocław, żółtaczka porodowa leczenie, jak leczyć żółtaczkę noworodkową, naświetlanie żółtaczki noworodki, fototerapia żółtaczki Wrocław